Tomograf oka
Co to jest badanie OCT?
Badanie OCT czyli optyczna koherentna tomografia dna oka jest obecnie jednym z najbardziej precyzyjnych rozwiązań, dzięki którym okulista jest w stanie dokładnie zdiagnozować stan oczu. Obecnie uznaje się, że OCT jest jedną z najnowocześniejszych metod stosowanych w okulistyce. Podczas badania wykorzystywana jest koherentna wiązka światła, powodująca zwiększenie rozdzielczości obrazu. Fenomen tej metody polega na tym, że jest ona niezwykle precyzyjna, ale do tego też całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna. Zatem nie ma też konieczności stosowania angiografii, gdzie trzeba podać pacjentowi dożylnie kontrast.
Kiedy należy wykonać badanie OCT?
Badanie OCT powinno być wykonane w przypadku:
- otworu w plamce
- konieczności sprawdzenia zmian jaskrowych
- konieczności monitorowania stanu rogówki (niezbędne m.in. przed jak i po zabiegu laserowym)
- obrzęku plamki
- błony nasiatkówkowej
- zmian cukrzycowych w plamce
- powstania zwyrodnienia plamki żółtej
Co wykrywa badanie OCT oczu?
Regularne wizyty u okulisty i wykonywanie badań OCT są nieodzowne dla sprawdzenia czy stosowane dotąd metody leczenia przynoszą oczekiwane rezultaty. Dzięki badaniu OCT okulista zyskuje precyzyjną wiedzę czy wada wzroku się pogłębia i czy należy zmodyfikować dotychczasową terapię. Za sprawą tak skutecznej diagnostyki okulista może już na bardzo wczesnej fazie dostrzec rozwijającą się chorobę i zastosować leczenie, które ją powstrzyma. Innymi słowy badanie OCT może uchronić przed pogarszaniem się wzroku lub nawet całkowitą jego utratą. Warto wykorzystywać badanie OCT, by sprawdzić, czy w siatkówce oka dochodzi do zmian cukrzycowych, nowotworu czy niezwykle groźnej dla wzroku jaskry.
Jak przygotować się do badania OCT?
Właściwie nie ma potrzeby przygotowywania się do badania OCT. Dzięki temu, że jest ono całkowicie bezinwazyjne, to można wykonywać je w dowolnej chwili i do tego wielokrotnie. Dopiero przed samym badaniem pacjentowi podawane są krople do oczu, by powiększyć jego źrenice. Bardzo często po zaaplikowaniu kropli pojawiają się problemy ze wzrokiem, tj. spore trudności z ostrością widzenia. Dlatego też należy koniecznie zadbać oto, żeby nie przyjeżdżać na badanie kierując samochód. Ostrość widzenia może zostać przywrócona nawet dopiero po 4 godzinach. Badanie OCT jest całkowicie bezpieczne, dzięki czemu mogą się mu poddać także kobiety w ciąży.
Jak przebiega badanie OCT?
W trakcie badania ważne jest, aby źrenica była jak najbardziej szeroka. Dlatego po zaaplikowaniu specjalnych kropli pacjent musi odczekać do ok. 30 min. Kiedy źrenice są już odpowiednio przygotowane to pacjent zostaje poproszony, aby usiadł przed aparaturą i oparł głowę na podpórce. Przez pewien czas powinien patrzeć przez soczewkę, która przypomina wizjer znajdujący się często w drzwiach. W tym czasie lekarz będzie w stanie zobaczyć dno oka i przekrój poszczególnych elementów. Całkowity czas trwania takiego badania to zazwyczaj kilkanaście minut.
Centrum Medyczne WOL-MED dysponuje aparatem do badania OCT renomowanej marki Optopol model REVO FC, którego koszt zakupu przekracza obecnie 150 tys. zł. Aparat jest dodatkowo wyposażony w funduskamerę non-mydriatic 12 Mpix, która umożliwia skanowanie siatkówki z rozdzielczością 5 um oraz prędkością 80 000 A scan/sec. Zdjęcia dna oka są wykonywane pod kątem obserwacji 45 stopni. Takiego aparatu bez wątpienia nie powstydziłyby się uznane kliniki w Polsce.
Cena badania OCT:
dla jednego oka – 130 zł
dla obu oczy – 250 zł